پیش بارگیری

درحال بارگزاری...

آزاد سازی مدرک تحصیلی دانشجویان

آزادسازی مدرک از طریق عدم  داشتن کار و ثبت نام در کاریابی راشدان (بامکو )

امیدوارم برای دوستانی که می خواند از این طریق مدارکشون رو آزاد کنند مفید واقع بشه.

1-چرا آزادسازی مدارک از طریق عدم کاریابی ؟مگر چه مزیتی داره؟

همانطور که احتمالا در جریان هستید، کسانی که مدرک اونها روزانه دانشگاه دولتی بوده برای ترجمه رسمی مدارکشون نیاز دارن تا اول مدارکشون رو آزاد کنند (منظور از آزاد سازی مدارک دریافت دانشنامه و ریزنمرات رسمی از طرف دانشگاه هستش که قابلیت ترجمه رسمی رو دارند.) این آزادسازی مدارک کلا از 3 طریق قابل انجام هستش: 1- انجام مدت زمان تعهد خدمت 2- پرداخت هزینه معادل تحصیل رایگان 3- آزادسازی مدارک از طریق عدم کاریابی. در روش آزادسازی مدراک از طریق عدم کاریابی در صورتی که متقاضی شرایط مربوطه رو داشته باشه بدون پرداخت هزینه خرید مدرک می تونه مدارکش رو آزاد کنه.

2-برای آزاد سازی مدرک از طریق عدم کاریابی باید چه شرایطی رو داشته باشم و روند کلی مراحل به چه شکلی هستش؟

الف)شرایط لغو تعهد از طریق عدم کاریابی:

با توجه به بخشنامه جدید به تاریخ 1396/3/1 به شماره 41/3/176644  در خصوص لغو تعهد خدمت آموزش رایگان، دانش آموختگان از تاریخ فارغ التحصیلی به مدت شش ماه وقت دارند در دفاتر کاریابی تقاضای کار نمایند و در صورت عدم دستیابی به فرصت شغلی می توانند نسبت به آزادسازی مدارک تحصیلی از دانشگاه پیگیری نمایند.

چنانچه ثبت نام بعد از مهلت فوق الذکر باشد از امتیازات لغو تعهد از طریق عدم کاریابی نمی توانند بهره مند شوند.

– برای آقایان در صورتی که کارت نظام وظیفه بعد از فراغت از تحصیل صادر شده باشد، مهلت شش ماهه بعد از تاریخ صدور کارت قابل محاسبه می باشد.

– ثبت نام در دفاتر کاریابی در مدت مذکور اصالتا و یا با وکالت بلافاصله ظرف شش ماه از تاریخ فراغت تحصیلی نیز مورد قبول می باشد.

1- سپری شدن حداکثر 6 ماه تمام از تاریخ فارغ التحصیلی متقاضی مندرج در گواهی موقت .

2- سپری شدن حداکثر 6 ماه تمام از تاریخ صدور کارت پایان خدمت یا معافیت دائم (پزشکی یا غیر پزشکی) برای آقایان

3- سپری شدن حداکثر 6 ماه تمام از تاریخ ثبت نام متقاضی در موسسه کاریابی

4- عدم وجود فرصت شغلی متناسب با تخصص فارغ التحصیل و معرفی نشدن به فرصتهای شغلی در طی مدت 6 ماه پس از تاریخ ثبت نام .

ب) مراحل لغو تعهد:

1-ارائه درخواست متقاضی به موسسه کاریابی بهمراه مدارک مورد نیاز

2-اعلام نتیجه عدم کاریابی متقاضی با لحاظ شرایط فوق توسط موسسه کاریابی به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر .

3-بررسی و کنترل مدارک و شرایط توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر و اعلام نتیجه به اداره کل مرکز استان

4-انجام مکاتبه نهایی لغو تعهد توسط اداره کل استان به دانشگاه محل تحصیل متقاضی.

ج) مدارک مورد نیاز متقاضی برای ثبت نام در موسسات کاریابی:

1- کپی گواهی موقت فارغ التحصیلی عکس دار از دانشگاه مربوطه

2- کپی شناسنامه و کارت ملی

3- کپی کارت پایان خدمت یا معافیت دائم (برای آقایان)

3-چه زمانی بعد از فارغ التحصیلی بهتره که در کاریابی ثبت نام کنم؟ اگه بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی در کاریابی ثبت نام کنم ایرادی داره؟

خیر، به هیچ وجه ایرادی نداره. اما توجه کنید که در این صورت پس از اینکه 6 ماه از ثبت نام شما در کاریابی گذشت چون هنوز موعد 1 سال از فارغ التحصیلی شما سپری نشده کاریابی به شما هیچ معرفی نامه ای به اداره کار نمیده (حتی اگر هم بده اداره کار دیگه به هیچ عنوان نامه آزادسازی مدرک رو صادر نمیکنه.) و مجبور میشید که مدت بیشتری رو در کاریابی سپری کنید(و طبعا ریسک پیدا شدن احتمالی کار رو هم بپذیرید). پس بهتر اینه که 6 ماه (یا حداقل نزدیک 6 ماه) پس از فارغ التحصیلی در کاریابی ثبت نام کنید تا پس از گذشت 6 ماه از ثبت نام شما در کاریابی از فارغ التحصیل شدن شما هم 1 سال گذشته باشه و بتونید بلافاصله ادامه مراحل رو انجام بدید و نامه آزادسازی مدرک رو بگیرید (البته فراموش هم نکنید که در زمان مراجعه به اداره کار از زمان پایان خدمت یا صدور معافیت هم باید 1 سال گذشته باشه).

4-برای آزادسازی مدرک از طریق کاریابی حتماً باید یک سال از تاریخ فارغ التحصیلی گذشته باشه؟ یعنی من که دی ماه 89 فارغ التحصیل شدم باید تا دی ماه سال بعدش صبر کنم بعد به کاریابی مراجعه کنم؟

خیر اصلا این طور نیست. زمانی که قراره شما نامه آزادسازی مدرک رو بگیرید باید 1 سال از فارغ التحصیلی گذشته باشه نه اینکه یکسال از فارغ التحصیلی بگذره و بعد برید در کاریابی ثبت نام کنید. شما در همون مدت یکسال بعد از فارغ التحصیلی هر موقع می تونید برید کاریابی ثبت نام کنید (هرچند همونطور که قبلا هم گفتم بهتره 6 ماه بعد از فارغ التحصیل شدن برید کاریابی و ثبت نام کنید(.

5-بدون کارت پایان خدمت نمیشه کاری کرد؟

خیر، بدون داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت به هیچ عنوان نمی توان در کاریابی ثبت نام و از این طریق مدارک را آزاد نمود.

6-ملاک برای محاسبه گذشت یکسال از فراغت تحصیل تاریخ صدور گواهی موقت است یا تاریخ فراغت از تحصیل قید شده در مدرک موقت؟

ملاک تاریخ فارغ التحصیلی قید شده در مدرک موقت می باشد.

7-میخواستم بدونم بعد از این 6 ماه که میگن، جفت مدرک لیسانس و ارشدم آزاد میشه ؟ یا فقط یکیش ؟! نکنه برای هر کدام باید 6 ماه تو نوبت بود؟

نیازی به 6 ماه جداگانه برای هر مدرک نیست.شما می تونید در کاریابی برای هر دو مدرک خود به طور همزمان ثبت نام کنید و پس از گذشت 6 ماه از عدم کاریابی (و در صورت گذشت هم 1سال از خدمت و هم 1 سال از فارغ التحصیلی )اقدام به آزادسازی هر دو مدرک نمایید.

8-آیا مدارک صادر شده از طریق وزارت بهداشت هم شامل آزادسازی از طریق لغو تعهد می باشند؟

خیر،این آیین نامه مربوط به دانش آموختگان وزارت علوم می باشد و دانش آموختگان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی (غیر از رشته‌ دامپزشکی) مشمول این آئین نامه نیستند.

9-من در دوران کارشناسی و ارشدم از خوابگاه و وام دانشجویی استفاده کردم و هنوز موعد پرداختشون نرسیده. باید قبل از آزاد سازی مدرک همشون پرداخت بشه؟

تسویه حساب با دانشگاه آخرین کار قبل از دریافت مدارک آزاد شده می باشد. یعنی زمانی که شما نامه صادر شده از طرف اداره کار رو به دانشگاه بردید و همه چی تایید شد، به شما اعلام میشه که باید تمام بدهیتون به اون دانشگاه ،از جمله بدهی به صندوق رفاه، رو پرداخت کنید تا بتونید مدارک آزادشده تون رو تحویل بگیرید.

10-اگر برای استخدام کار مدارک موقت کارشناسی و ارشد رو ارائه داده باشیم محل کار از دانشگاه استعلام میکنه؟ و آیا اگر این استعلام بشه دیگه نمیشه از این قانون عدم کاریابی استفاده کرد؟

بله، این احتمال وجود داره که محل کار شما از دانشگاه محل تحصیل تون درخواست استعلام مدرک بکنه (حتی بدون اینکه شما اطلاع داشته باشید.) در این صورت در آخرین مرحله که با نامه ی آزادسازی مدرک صادره از طرف اداره کار به دانشگاه مراجعه می کنید، به دلیل اینکه این استعلام در داخل پرونده شما موجود است، دانشگاه مدرک شما رو آزاد نمی کنه و همه چیز خراب میشه.

11-من قبلا جایی تقاضای کار داده بودم و مصاحبه هم داشتم، اما به دلایلی در نهایت در اونجا مشغول به کار نشدم. حالا که برای آزادسازی مدرک به دانشگاه مراجعه کردم میگن که در پرونده شما استعلام از محل کار وجود داره و مدرک رو طریق عدم کاریابی آزاد نمی کنیم (ظاهرا اون جایی که تقاضای کار داده بودم از دانشگاه تقاضای استعلام کرده). حالا من چکار کنم؟

شما باید از اونجایی که تقاضای کار دادید نامه ای به دانشگاه بگیرید که عنوان کرده باشه که شما در اونجا مشغول به کار نشدید.

12-من مدتی است که در جایی مشغول به کار هستم و سابقه کار دارم. آیا دیگه از این روش نمی تونم مدارکم رو آزاد کنم؟

خیر، قانونا اگر با مدرکتون کار کرده باشید و سابقه کار داشته باشید دیگه نمی تونید از این روش مدارکتون رو آزاد کنید (البته در صورت اینکه برای شما بیمه رد نشده باشه و محل کارتون هم از دانشگاه محل تحصیلتون استعلام مدرک نگرفته باشه، احتمالا می تونید باز هم از این روش استفاده کنید چون ظاهرا متوجه نمی شوند که مشغول به کار بودید.) با اینحال می تونید به اندازه مدت زمانی که کار کردید سابقه کار ارائه کنید و به تناسب اون از قیمت خرید مدرکتون کم کنید.

13-پس از گذشت 6 ماه و دریافت معرفی نامه از کاریابی به کدام بخش اداره کار باید مراجعه کنم؟

باید به بخش مربوط به کاریابی ها در اداره کار مراجعه کنید. زمانی که معرفی نامه رو از کاریابی می گیرید از خود مسئولین کاریابی سوال کنید تا دقیقا شما رو راهنمایی کنند که معرفی نامه رو باید به کدام قسمت و به کدام فرد در اداره کار تحویل بدید.

جهت ثبت نام اینجا کلیک نماید

جهت اصلاحیه مدارک بارگزاری اینجا کلیک نماید 

پرداخت هزینه در صورت عدم پرداخت 

دانشجوی گرامی بعد از ارسال و تائید فرم نام و نام خانوادگی و کد ملی خود را  به شماره تلفن 09916005862  برای تیم پشتیبانی جهت تائید ثبت نام آزاد سازی مدرک تحصیلی   ( وات ساپ ) نماید. 

logo-samandehi
سوئیچر رنگ